Liposuction (Yağ Alımı)

Yüz Estetiği, Vücut Estetiği, Obezite Tedavisi

Liposuction (Yağ Alımı)

Liposuction

Vücuttan fazla olan yağın dışarı alınması yani emilmesi işlemine genel olarak liposuction adı verilmektedir. 1980’li yıllardan beri uygulanan ve dünya üzerinde en çok rağbet gören estetik ameliyatların başında gelir. Yağ aldırma işlemi, zayıflamayı vaat etmez. Egzersiz ve diyete rağmen yakılamayan yağ dokularının cerrahi müdahaleler ile alınması durumudur. Yeniden yağ oluşmayacağının garantisini vermez. Bu işlemden sonra bireyler egzersiz ve sağlıklı beslenme ile yeni yağ dokusu oluşumunu engellemelidir.

Liposuction (Yağ Alma) İşlemi Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Liposuction işlemi vücudun hemen hemen her bölgesi için uygulanabilecek bir estetik müdahaledir. Kadınlar için daha çok kalça, basen bölgesi, göbek bölgesi ve kollara uygulanırken, erkekler için ise bel bölgesi, göbek bölgesi ve boyun altı kısımlarına uygulanmaktadır. Liposuction ameliyatı asla bir zayıflama yöntemi olarak görülmemeli, vücut için belirlenen bir bölgeyi yeniden biçimlendirme, daha estetik bir görünüm kazandırma işlemi olarak kabul edilmelidir. Vücudu üzerinde biçim olarak orantısızlık tespit etmiş kişiler için çok ideal bir uygulamadır. Liposuction uygulanacak olan vücut bölgesine müdahale öncesinde bazı özel cerrahi kalemler ile işaretleme sağlanır. Bir seans içerisinde toplamda 3-4 kilo kadar yağ dokusu alınabilmektedir. Alınan bu miktar saf yağ dokusudur. Diğer bir deyişle, hastanın toplamda 4-5 kilo ağırlığına denk düşmektedir. Aynı seans içerisinde farklı bölgele için de yağ alımı uygulanabilir. Örnek vermek gerekirse; aynı anda hem karın hem mide üstü ya da hem bacak hem de kalça gibi.

Liposuction Ameliyatı Öncesi Hazırlık

Anestezi konusunda özel olarak hazırlanan gevşetici ilaçlar sayesinde hastalar ağrısız bir uygulama süreci yaşar. Yağ dokusu alınacak olan bölgelere uygulanan özel bir serum aracılığıyla yağ dokuları eritilir ve ardından bu bölge temizlenir. Yağ alma işlemlerinin toplamda yaklaşık % 80’i için bir seans yeterli olmaktadır. Ancak emilecek olan yağ miktarı toplamda 4 kilodan çok ise ve vücudun farklı bölgelerinden de alınması gerekliyse, aynı hafta içerisinde birden fazla seans uygulaması gerçekleştirilebilir. Eğer aynı bölge içerisinden daha çok yağ dokusu alınması gerektiği tespit edilirse, en az 40 gün daha beklemek ve diğer seansı bu şekilde gerçekleştirmek gerekecektir.
Liposuction uygulaması sonrasında hastalarda hafif morluklar ve şişlikler görülecektir. Vücutta toplanan ödemlerin de tümüyle gitmesi ve en net sonucun oluşması için yaklaşık 3-6 hafta kadar daha beklemek gerekecektir. Oluşan morluklar da aynı zaman içerisinde geçer. Bazı hastalar için morluk oluşumu çok daha az olabiliyorken, bazı hastalar için daha yoğun şekilde meydana gelebilir. Tamamen kişini kendi fiziksel durumu ile alakalıdır. Operasyon sonrasında müdahale edilen bölgeye uygun bir korse giyimi de şarttır. Toplamda 3 hafta süre kullanılacak olan korse ince bir malzemeden üretildiği için hastanın normal yaşamını olumsuz şekilde etkilemez ve dışarıdan bakıldığında belli olmaz.

Yağ alımı Liposuction uygulaması sonrasında hastaların tümü hemen günlük hayatına aynı şekilde devam edebilmektedir. Yalnızca uygulamanın yapıldığı gün çok dikkat ve efor gerektirecek işlerle ilgilenilmemesi, araç ile trafiğe çıkılması doktorlar tarafından önerilmez. Operasyon sonrası toplamda bir ay yağsız bir diyet uygulanır ve yağ aldırma işlemi ile emilen 3-4 kilo yağ ile birlikte birkaç kilo daha yağın gidebileceği söylenebilir. İşlem sonrasında vücudun bazı bölgelerinde çok hafif de olsa çukurluklar görülebilir. Bu çukurluklar çok basit bir müdahale ile yağ dokusu tarafından doldurulur. Böylelikle estetik açıdan da hiçbir risk oluşmaz.

Yağ aldırma işlemi yaptırmak isteyen her birey, klinik ve doktor seçimine çok önem vermeli, süreç boyunca doktorun talimatlarına her zaman uymalıdır. Böylelikle istenen sonuç en sağlıklı şekilde alınacaktır.

Liposuction uygulaması hakkında detaylı bilgi ve fiyat için bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilir ya da aşağıdaki formu kullanabilirsiniz.


Adınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Soyadınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefonunuz (ülke kodu ile)
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Mesajınızı yazın...
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!

Cevaplanmamış

Bir yorum bırakın...