Meme Büyütme Estetiği

Yüz Estetiği, Vücut Estetiği, Obezite Tedavisi

Meme Büyütme Estetiği

Kadınlar, meme büyütme ve dolgunlaştırma için meme implantı yaptırabilirler. Meme kanseri nedeniyle meme dokusu alındıktan sonra ya da kozmetik nedenler gibi rekonstrüktif amaçlarla meme büyütme işlemi yapılabilir.

Meme Büyütme Estetiği İçin Kullanılan İmplantlar

İki tür meme implantı tipi vardır. Bunlar; saline ve silikon jellerdir. Saline dolgu implantları, silikon bir kabın içinin steril tuzlu su solüsyonuyla doldurulması sonucu elde edilir. Bazıları operasyondan önce, bazıları da operasyondan sonra doldurulur. Silikon jel implantlarında, silikon yapının içi plastik jel ile doldurulur. Çoğu kadın silikon jel implantlarının diğer tür implantlara göre daha fazla gerçek meme hissi verdiğini söylese de, bu implantlarda sızdırma olursa daha ciddi bir sağlık riski oluşturur.

Saline ve silikon jel implantlarının her ikisi de farklı büyüklüklerde ve şekillerde tasarlanabilir. Kadınların memeleri 20’li yaşların başına kadar gelişmeye devam ettiği için, FDA saline dolgu implantının en az 18 yaşındaki kadınlara yapılmasını şart koşar. Silikon jel implantları için ise yaş sınırı 22’dir.

 Meme Büyütme Ameliyatı

Komplikasyonların görülme ihtimalini, meme büyütme ameliyatı sonrasında azaltmak için estetik operasyonlarda tecrübeli bir cerrah seçilmelidir. Cerrahla meme büyütme konusunda görüşülerek fiziksel bir muayeneden geçilmeli ve kullanılan ilaçlarla ilgili bilgi verilmelidir. Cerrah, meme büyütme ameliyatından birkaç gün ya da birkaç hafta önce belirli ilaçların alınmasının bırakılmasını isteyebilir. Operasyondan sonra hasta, bütün gece hastanede kalabilir.

Bir iki saat arasında meme büyütme işlemi sürer. Bu göğüs büyütme sırasında hasta, genel anestezi altındadır. İşlem sırasında, cerrah memelerin altında, kolların altında ya da meme uçlarının çevresinde bir kesik açar. Kesiğin durumu, implantın türüne ve ne kadar büyütme yapılacağına bağlıdır. Cerrah göğüs kasının üzerine meme implantını yerleştirir. İmplant yerleştikten sonra, cerrah kesiği dikişle ya da cerrahi bir bant ile kapatır.

 Meme İmplantasyon İşleminden Sonra İyileşme

Ameliyattan sonra memeler, sargı beziyle kapatılır. Bu süreçte memelerden akıntı gelebilir ama bu durum sadece birkaç gün sürer. iyileşirken cerrahi bir sutyen takılması gerekir.

Hastanın birkaç gün dinlenmesi göğüs büyütme ameliyatı sonrası için gerekir. Operasyondan sonra, 6 haftaya kadar hasta ağırlık kaldırmamalıdır. Eğer hasta ağrı ve acı hissederse, doktor ağrı kesici ilaç verebilir. Ameliyatın yapıldığı bölgede genelikle bir şişme olur. Bu şişlik ve yara izleri göğüs büyütme ameliyatından sonra zamanla kaybolur.

Kozmetik bir operasyon olmasına rağmen, göğüs büyütme ameliyatının bazı riskleri vardır. Göğüste acı, göğüs ucu ve memede hassasiyetin değişmesi, implant çevresindeki dokunun sertleşmesi, yara izleri, kanama, enfeksiyon ve implantın şekli ya da boyutuyla ilgili problemler (memelerin simetrik olmaması gibi) ameliyat sonrasında görülebilir. Ayrıca, implantların yırtılması ve sızıntı yapması riski vardır. Saline implantları parçalanırsa, vücut tuzlu suyu güvenli bir şekilde metabolize edecektir. Bunun dışında, silikon implantta sızıntı olduğu zaman kaplamanın içinde ya da dışında olabilir. Şimdiye kadar, silikon jel implantları parçalandığı zaman, herhangi bir kesin belirti göstermemiştir.

Meme implantları, hayat boyu dayanacak şekilde tasarlanmamıştır. Bu nedenle, göğüs büyütme sonrasında herhangi bir komplikasyon görülürse, implantların şeklinde ya da büyüklüğünde bir değişiklik olursa, hasta doktora gitmelidir. Silikon jel dolgu implantı taşıyan hastalarda, sızma olup olmadığının kontrol edilebilmesi için, hastalar her iki yılda bir MR çektirmelidir. Eğer implantlarda sızma görülürse, implantlar operasyonla alınıp, değiştirilir. Meme implantlarına sahip olmak mammogram çektirmeyi zorlaştırabilir. Ama özel X ışınları kullanılabilir. Meme implantları ayrıca, göğüs büyütme işleminden sonra meme kanseri riskini arttırabilir ve memelerin beslenmesini zorlaştırabilir.

Adınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Soyadınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefonunuz (ülke kodu ile)
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Mesajınızı yazın...
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!

Bir yorum bırakın...