Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yüz Estetiği, Vücut Estetiği, Obezite Tedavisi

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Genel Olarak Göğüs Küçültme Ameliyatı

Meme küçültme ameliyatı kadın ve erkeklerin göğüslerinin vücutlarıyla orantısız şekilde büyük olması sonucu oluşan sağlık ve psikolojik rahatsızlıkların giderilmesi amacıyla yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatın başından sonuna dek kontrollü şekilde sürdürülmesi ve sonucun size en uygun olacak tercihlerle hayalinizdeki gibi şekillenebilmesi için oldukça titiz bir süreç yürütmelisiniz. Karar verme aşamasından doktor seçimine, ameliyat öncesi ve sonrası yapmanız gerekenlerle nasıl bir ölçünün sizin vücudunuza uygun olacağına karar vermenize dek birçok ölçüt sizin sağlıklı ve sorunsuz bir ameliyat geçirmeniz için son derece önemlidir. Meme küçültme ameliyatı sırasında kullanılan teknikler ve ameliyat sonrası durumunuz hakkında bilgi sahibi olmanız da bu ameliyat sürecine dâhil olmak isteyip istemediğinizi belirlemek açısından oldukça önemlidir.

Meme Küçültme Ameliyatı Olma Kararını Ne Şekilde Almalısınız?

Öncelikle ameliyat olma kararını kimden ve hangi sebepten dolayı aldığınızı belirlemek çok önemlidir. Meme küçültme ameliyatı bizzat kendi isteğiniz doğrultusunda alınması gereken bir karardır. Kendi bedeninizi ve hayatınızı değiştirecek bu müdahalenin sizin iradenizle icraata koyulması ve bunun önemini doktorunuzun anlaması sonraki aşamadır. Bu noktada yoğun deneme ve tecrübelerle kendini geliştirmiş bir cerrah tarafından ameliyat edilmeniz dilediğiniz sonuca kolaylıkla ulaşabilmeniz için dikkate almanız gereken noktalardan biridir. Yine estetik gayeler ya da sağlık sorunları sebebiyle mi bu kararı aldığınız cerrahınızın bilmesi gereken hususlardan biridir. Bu doğrultuda cerrahınızın size uygun testleri yapması için ilgili noktalara dikkat çekmiş olacaksınız.

Meme Küçültme Ameliyatı Olmadan Önce Bilmeniz Ve Yapmanız Gerekenler

Ameliyat olmadan önce yaşınız da göz önünde bulundurularak göğsünüzde kitle kontrolü yapılmalı ve buna yönelik testlerden geçirilmelisiniz. Göğüs küçültme ameliyatı öncesi memelerinizdeki büyümenin devamlı olup olmadığı, büyüme varsa bunun hormonal bir sebepten kaynaklanıp kaynaklanmadığının saptanması, göğüslerinizde herhangi bir enfeksiyon ya da enfeksiyon riskinin bulunup bulunmadığı ve daha önce bir cerrahi müdahale geçirip geçirmediğiniz hususlarının aydınlatılması gerekmektedir. Bu doğrultuda meme küçültme ameliyatı sırasında uygulanacak tekniklerin belirlenmesi ve ameliyatın bu hususlar dikkate alınarak sürdürülmesi gerekmektedir. Regl dönemi ameliyat tarihinin belirlenmesinde aktif rol oynayacaktır. Bu dönemde fazla gerginlik ve hassasiyet oluşuyorsa göğsünüzde ameliyatın farklı bir tarihe alınması gerekecektir. Ailede meme kanseri geçirmiş birileri varsa bu durum doktora bildirilmelidir. Ameliyattan 2 hafta önce sigara bırakılmalı kan sulandırıcı ilaçların kullanılmasına da 1 hafta öncesinden ara verilmelidir. Benzer şekilde ameliyattan iki hafta öncesi ağır diyetlerden kaçınılmalı, posalı yiyeceklerden uzak durulmalı ve yumuşak gıdalar tüketilmedir.

 Ameliyat Ve Ameliyat Sonrası Süreç

           Göğüs Küçültme Ameliyatı genel anestezi altında yapılan ve yaklaşık 4 saat süren bir ameliyattır. Bu operasyonla fazla meme dokusu, deri ve yağ dokusu alınarak göğüsler küçültülür ve vücutla orantılı hale getirilir. Göğüs küçültme ameliyatı sırasında göğüsün küçültülme ihtiyacına uygulanan teknikler değişiklik gösterir. Göğüs küçültme ameliyatı ile göğüslerdeki küçültme ihtiyacı fazlaysa genellikle ters T ve lolipop şeklinde iz bırakan teknikler tercih edilirken, küçültme ihtiyacı azsa izsiz küçültme ve meme ucundan yapılan küçültme teknikleri tercih edilmektedir. Ameliyat sonrası uygulanan teknik sonucu hiç iz kalmayacağı gibi çok hafif pembe bir iz de kalabilir. Ancak bu izler göğüs altında olduğundan ya da hafif izler olduğundan hastaları rahatsız etmemektedir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası cerrahınız tarafından takip edilmeye devam etmeli ve kontrollerinizi düzenli olarak yapmalısınız. Doktorunuzun size tavsiye ettiklerini eksiksiz yaparsanız ameliyat sonrası süreci de başarılı şekilde geçirmiş ve operasyonun gereklerini yerine getirmiş olursunuz. Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında bacaklarınızda pıhtılaşma sorunu olmaması için sık sık hareket etmelisiniz. Cerrahınızın size önerdiği ameliyata uygun sutyen ya da korseyi düzenli olarak kullanmalısınız. Kabızlık sorunu çekme riski ameliyat sonrası arttığından sıvı tüketiminizi artırmanız istenebilir. Sigara tüketimini kesinlikle en az 2 hafta tamamen bitirmeli ve ağır işler yapmaktan kaçınmalısınız.

Meme küçültme ameliyatları hakkında diğer soru ve cevaplar.

  1. Meme küçültme ameliyatı avantajları nelerdir?
  2. Meme küçültme ameliyatı kimlere uygulanır?
  3. Meme küçültme ameliyatı sonrasında emzirebilir miyim?
  4. Meme küçültme ameliyatı sonrasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?
  5. Küçültme ve dikleştirme ameliyatı birlikte uygulanır mı?

Meme Küçültme Ameliyatı Hakkında Detaylı Bilgi ve Fiyat için İletişim Formlarını Kullanabilir ya da Bizimle WhatsApp Üzerinden iletişime Geçebilirsiniz.


Adınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Soyadınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefonunuz (ülke kodu ile)
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Mesajınızı yazın...
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!

2 Yorum

  1. Banu
    • admin

Bir yorum bırakın...