Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirebilir Miyim?

Yüz Estetiği, Vücut Estetiği, Obezite Tedavisi

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirebilir Miyim?

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrası Emzirebilir Miyim?

Büyük meme sorunu ülkemizde sıkça rastlanan ve psikolojiyi olumsuz yönde etkileyen bir olaydır. Meme küçültme ameliyatı ile büyük memelerinizden daha rahat kurtulabilirsiniz. Büyük memeleri olan bayanların birçoğunda bir takım sağlık sorunları görülür. Özellikle en belirgin olanları sırt ve omuz ağrıları, memelerin büyüklüğüne bağlı oluşan pişik ve rahatsız edici koku, istenilen kıyafetlerin giyilememesi ve içe kapanıklık döneminin başlamasıdır. Ameliyatı plastik cerrah doktorları yapmaktadır. Sağlık sorunu olması sebebiyle devlet hastanelerinde yapılabilen bir hastalıktır.

           Meme küçültme ameliyatı kişinin hayata olan bakış açısını doğrudan etkilemektedir. Daha hayat dolu ve motive bir şekilde hayatına devam eden kadın profili rahatlıkla çizilebilmektedir. Meme büyüklüğü genellikle soya çekim olarak düşünülse de yanlıştır. Kişinin hızla kilo alması ya da vermesi, doğum ve emzirme dönemi büyük memelerin oluşumunda önemli faktörler arasında yer almaktadır. Estetik olması dışında sağlık sebebiyle daha çok yapılan bu ameliyatlarda amaç bayanın artan şikayetlerini önleyebilmektir. Meme küçültme ameliyatı olacak kişinin emzirme olayı da tehlikeye girebilir. Ameliyat sonrasında özellikle aşırı büyük bir meme ise emzirme fonksiyonları risk altına girebilir. Bu nedenle de bu riskleri göze alıp doğum yapmak istemeyen kadınlara daha çok uygulanmaktadır.

 Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Ağrı Olur Mu?

           Meme küçültme ameliyatı iz kalabilen bir ameliyattır. Ameliyatın tekniği de önemli olsa da iz kalmaması mümkün değildir. Ameliyat sonrası kontrol altına alınabilen ağrılar meydana gelebilir. Bunun için de endişelenmeye gerek yoktur. Buz ya da ağrı kesiciler ile bu ağrılar tamamen giderilebilir. Kişi sadece operasyon geçirdiği gün hastanede kalır. Sonrasında taburcu olur. Ameliyat sonrasında sporcu sütyeni takmak rahat hareket etmeniz açısından önemlidir. Meme küçültme ameliyatı sonrasında yaklaşık bir sene kadar göğüslerde hassasiyet zaman zaman ağrılar meydana gelebilir. Bu gibi şikayetleriniz beklenen bir durumdur.

 Meme Küçültme Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Etmeliyim?

Hekiminizin verdiği ağrı kesicileri mutlaka düzenli kullanmalısınız. Sporcu sütyeni olarak size tavsiye ettiği sütyeni kullanmanız gereken süre kadar kullanmalı aksatmamalısınız. Sporcu sütyeni taktığınız süre boyunca göğüsleriniz daha düzgün olup daha stabil duracaktır. Pansumanlarınızı aksatmadan düzenli yaptırmalısınız. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası kollarınıza pek fazla yüklenmemelisiniz. Yüklendiğiniz takdirde ağrılarınız meydana gelir ve sizi rahatsız edebilir. Ameliyat sonrasında göğüs bölgeniz ödem ve şiş olacağı için sizi biraz zorlayabilir. Yaklaşık 3-4 haftanın sonunda normal hayatınıza dönebilirsiniz. Kendinizi zorlamamanız çok önemlidir. Göğüs kaslarınızın zorlanması içerde kanamaya neden olabilir. Kanamanın sonucunda da dikişleriniz açılıp yeni bir operasyona gerek kalabilir.

           Göğüs küçültme ameliyatı sonrası kişinin kendine ve beslenmesine dikkat etmesi gerekir. Sigara kullanıyorsa eğer bunu 1 ay süreliğine kesmelidir. Sigara içtiği sürece kesi bölgesinin iyileşmesi bir hayli zaman alabilir. Dikişler açılıp iltihaplanmalar meydana gelebilir. Ameliyat sırasında süt kanalları mecburen alınır. Bu da emzirme olayını sonlandıran bir durumdur. Hekim olmaması adına çaba sarf etse de mecburen alınan meme dokusunda mutlaka süt dokuları da vardır. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası memelerde ağrı sız ve batma hissi görülebilir. Bu gibi durumlarla karşılaştığınızda hekiminize durum ile ilgili bilgi mutlaka vermelisiniz. Meme ile ilgili estetik ameliyatlar içerisinde sağlık amacıyla yapılan ameliyatlardan birisidir.

Hastanın psikolojisini düzeltmeye yardımcı olan bu ameliyatlarda amaç vücut ölçülerine uygun bir meme ortaya çıkarmaktır. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası istenilen memeye ulaşan kadının hayata olan bağlılığı bir kat daha artmaktadır. Hayat dolu ve sevinçli yanını daha rahat gösterebilen kadın etrafına pozitif enerji yayar. Günlük aktivitelerine kısa süre içerisinde dönen kadın iş hayatına da yaklaşık 1 hafta sonunda dönüp adapte olabilir. Göğüs küçültme ameliyatı sonrası beklenen göğsünüze ulaştığınız görmek sizi ve yakın çevrenizi de mutlu edecektir. Hekim tercihinde daha dikkatli davranmakta fayda vardır.

Meme küçültme ameliyatı hakkında detaylı bilgi, öncesi ve sonrası fotoğrafları, ameliyat fiyatı öğrenmek için aşağıdaki formu doldurabilir ya da doktorumuzla WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Adınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Soyadınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefonunuz (ülke kodu ile)
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Mesajınızı yazın...
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!

Bir cevap

  1. Selda

Bir yorum bırakın...