Meme Küçültme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yüz Estetiği, Vücut Estetiği, Obezite Tedavisi

Meme Küçültme Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Meme Küçültme Ameliyatı Niçin Gereklidir?

Meme küçültme ameliyatı |Yapılan araştırmalar iri göğüslerin meme kanseri ve şeker hastalığına yakalanma riskini artırdığını ortaya çıkarmıştır. Küçültme amacıyla yapılacak meme ameliyatı ile dokunun bir kısmı alınarak risk azaltılmakta ve çıkarılan parça patolojiye gönderilerek herhangi bir hastalık başlangıcı durumunda teşhisin erken yapılması olanağı elde edilmektedir. Meme ameliyatı ile kişinin vücuduna uygun ölçülerde daha şekilli ve küçük doğal görünüme sahip memeler elde edilmesi amaçlanmaktadır. Ameliyatın biçimi ve süresi ameliyat olacak kişinin boyu, göğüs kafesinin ve omuzlarının yapısı, meme dokusu ile çevre dokuların durumu ve yağlanmalar gibi etmenler tarafından belirlenmektedir.

Kimler Meme Küçültme Ameliyatı Yapılması İçin Uygundur?

Küçültme amaçlı meme ameliyatı için 18 yaşından büyük olmak gereklidir. Meme gelişiminin halen devam etmesi sebebiyle yaşla ilgili böyle bir sınır bulunmaktadır. Ancak hormonal nedenlerle aşırı gelişen göğüsler için ailenin izin vermesi durumunda 18 yaşın altındakiler için küçültme ameliyatı yapılabilmektedir. Vücut yapısı ince olan ve kilosu da fazla olmayan kişiler göğüs küçültme ameliyatı sonrası ile ilgili beklentilerinin bilincinde olmak koşulu ile küçültme ameliyatı olmayı tercih etmek için uygun kişilerdir. Ayrıca ameliyat için menopoza girmemiş olmak da gereklidir. Doğum yapma durumunda ise süt kesildikten sonra ameliyat için 6 ay geçmelidir.

Meme Küçültme Ameliyatına Hazırlık

           Meme ameliyatı öncesinde en az 6 saat bir şey yenilip içilmemelidir. Ameliyat kişilere göre süre ve biçim açısından farklılık göstermektedir ve her hastaya özel olarak tasarım yapılır. Ameliyat öncesi yapılacak çizim ve ön planlama, göğüs küçültme ameliyatı sonrası en az iz bırakacak şekilde operasyonun tamamlanması açısından oldukça önemlidir. Ameliyatla çıkarılacak doku ile meme başının ameliyat sonrasında bulunması istenen yer hassas bir şekilde ölçülerek işaretlenir. Bu çalışmanın ameliyat öncesi hasta yatırılmadan yapılması hesaplama ve ölçülerin daha doğru olmasını sağlamaktadır. Meme ameliyatı yapılacak olan hastane tam teşekküllü olmalı ve ameliyat özel durumlar hariç genel anestezi ile yapılmalıdır. Kullanılacak yönteme ve göğüs büyüklüğüne bağlı olarak ameliyat 2 saat ile 7 saat arasında sürebilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

           Göğüs küçültme ameliyatı sonrası oluşma ihtimali olan serum ve kan sızıntılarını çıkarmak üzere ameliyat sırasında meme dokusuna vakumlu dren yerleştirilmektedir. Yaranın enfeksiyon kapmamasını sağlamak için steril pansuman yapılmaktadır. Ameliyat sonrasında yaşanabilecek ağrılar minimal düzeyde olmakla birlikte kolların hareketi ya da öksürme ağrıya neden olabilmektedir. Yaşanabilecek ağrıların ağrı kesici ile kontrol altına alınması mümkündür. Ameliyat sonrasında oluşacak ağrı ve şişliğin çabuk geçmesi için hastanın hafif oturur pozisyonda yatması gerekmektedir. Ayrıca meme küçültme ameliyatı sonrası bacaklarda kanın harekete geçirilmesi ve dolaşımın artırılması için hasta yürütülmelidir.

Çıkarılan meme dokusu, özellikle meme boyutunun büyük olması halinde kan kaybının fazla olmasına yol açabilmektedir. Bundan dolayı meme küçültme ameliyatı sonrası kan değerlerinin kontrol altında tutulması gerekmektedir. İhtiyaç olması halinde hastaya verilen kan hastanın ve yaraların daha kısa sürede toparlanmasını sağlamaktadır.

Ameliyat sonrasında iyileşme süreci hastalar arasında farklılık göstermektedir. Ancak operasyon sonrasında birkaç gün hastaya yardımcı olunması gereklidir. Bir hafta boyunca ağrı kesici ile antibiyotik kullanılması gereken iyileşme sürecinde sigaradan uzak durulmalıdır. Ameliyat sonrasında yapılacak bakım ve pansuman yaranın iyileşmesi ve mikrop kapmaması açısından oldukça önemlidir. Ameliyattan sonra şişliği azaltmak ve göğsü desteklemek amacıyla sutyen benzeri elastik bandaj kullanılmalıdır.

Bir hafta süresince banyo yapılması ve cinsel ilişkide bulunulması yasaktır. Bu sürenin sonunda ılık banyo yapılabilir. Cinsel ilişki yasak olmamakla birlikte yaklaşık iki hafta daha kol hareketleri kısıtlanmalıdır. Yaklaşık iki ay da göğüs bölgesine fiziki müdahalede bulunulmamalı, yoğun spor ve fiziksel aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Meme küçültme ameliyatları hakkında detaylı bilgi ve fiyat için aşağıdaki iletişim formunu doldurabilir ya da bizimle WhatsApp üzerinden iletişime geçebilirsiniz.


Adınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Soyadınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefonunuz (ülke kodu ile)
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Mesajınızı yazın...
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!

Bir cevap

  1. gözde

Bir yorum bırakın...