Obezite Tedavisi

Yüz Estetiği, Vücut Estetiği, Obezite Tedavisi

Obezite Tedavisi

Obezite Tedavisi

Obezite Ne Demektir?

Obezite tedavisi Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde yaşanan en büyük sağlık problemlerinin başında obezite gelmektedir. Sağlıksız ve dengesiz beslenmelerin artması, spor aktivitelerinin yapılmaması gibi nedenler ile kişi kilo almaya başlar. Bu durumla ilgili herhangi bir önlem alınmadığı takdirde kilo artışı devam ederek obeziteyi meydana getirmektedir. Genel olarak bedendeki yağ kütlesinin yağsız olan kütleye oranının artması sonucunda, vücut ağırlığının boy uzunluğuna göre çok daha yüksek olması durumuna obezite denilmektedir. Yetişkin olan erkeklerde % 15 ile % 18 arasında, kadınlarda ise % 20 ile % 25 arasında yağ dokusu bulunmaktadır. Bu oran erkeklerde % 25’in, kadınlarda ise % 30’un üstüne çıktığı zaman obezite tedavisi gündeme gelmektedir. Çünkü obezite durumunda vücut sağlığını bozacak şekilde aşırı ve anormal yağ birikimine neden olmaktadır.

Aşırı kilo alımı ile başlayan obezite, hem sağlığınızı büyük ölçüde etkilerken hem de hareketlerin kısıtlanmasına neden olmaktadır. Bununla beraber ciddi hastalıklar da meydana gelebilmektedir. Farklı yaş gruplarında gördüğümüz obezite tedavisi konusunda bir adım atılmaz ise ölümcül sonuçlar meydana gelebilmektedir. Bu nedenle obezite konusunda bilinçli olarak hareket edilmesi gerekmektedir.

            Obezite tedavisi konusunda bilinçli olmak gerekmektedir. Çünkü obezite beraberinde kalp – damar hastalıkları, insülin direnci, astım, uyku apnesi ve karaciğer yağlanması gibi hayatı tehlikeye atan hastalıkları da getirmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan kapsamlı araştırma sonuçlarına göre, dünyada 1,9 Milyar kişi fazla kiloludur. Bunların 600 Milyonu ise obezite tedavisi ile sağlığına kavuşmaya çalışmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu 2015 yılı verilerine göre ise ülkemizdeki her 100 kişiden 20’si obezdir. 2008 yılında yapılan araştırmaya göre % 31,1 oranında artan obezite, kadınlarda % 24,5, erkeklerde ise % 15,3 oranında görülmektedir. Peki, obezite tedavisi için neler yapıyoruz?

Obezite tedavisi için ilaç tedavisi ya da obezite ameliyatı yöntemleri kullanılmaktadır. Ancak ilaç tedavisi ile kısa sürede olumlu sonuçlar elde edilemediği zaman hemen ameliyat tedavisine geçilmektedir. Burada önemli olan nokta, kişinin Vücut Kitle Endeksidir. Bizlere obezite tedavisi için başvuran hastalarımıza bazı önemli testler yapıyoruz. Bu testler doğrultusunda hastalarımızın obezite seviyesi ve ne tür tedavilerin uygulanmasının gerektiğini belirliyoruz. Obezite tedavisinde uygulanan ameliyat yöntemi için belirli kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Obezite Ameliyatı

Aşırı kilo nedeni ile artık gündelik yaşamda zorlanmaya başlayan hastalarımız, obezite tedavisi için başvuru yaptıklarında öncelikle obezite derecesine bakıyoruz. Bunun için hastamızın kilosunu boyunun karesine bölerek Vücut Kitle Endeksini elde ediyoruz. Bu işlem sonrasında çıkan sonuç, bizlere obezite seviyesini göstermektedir. Bu seviye ise obezite ameliyatı konusunda karar vermeyi etkilemektedir. Çünkü herkes obezite ameliyatı tedavisi göremez. Elde ettiğimiz sonuca göre, Vücut Kitle Endeksi 25 ve üzeri olan kişiler fazla kilolu, 30 ve üzeri olan kişiler şişman, 40 ve daha fazla olanlar ise ileri derecede şişman yani obez kabul edilmektedir. Buna göre obezite ameliyatı yapılabilmesi için hastalarımızın Vücut Kitle Endeksinin 40 ve üzeri olması gerekmektedir. Fakat 35 – 40 arasında Vücut Kitle Endeksine sahip olan hastalarımızda bazı ciddi sorunlar görülmeye başlanırsa da obezite ameliyatı uygulanabilmektedir.

Geliştirilen sistemler ile kapalı yöntemler ile de yapılan obezite ameliyatı, hastanın iyileşme sürecini de hızlandırmaktadır. Obezite sorunu için uyguladığımı cerrahi yöntemler şunlardır: Kısıtlayıcı ameliyat, besin emilimini bozan ameliyat, hem kısıtlayıcı hem de besin emilimini bozan ameliyat. Günümüzde en gelişmiş obezite ameliyatı yöntemi tüp mide ameliyatıdır. Midenin % 80’lik kısmı cerrahi yöntem ile çıkarılmaktadır. Bu da zamanla hastanın ciddi derecede kilo vermesini sağlamaktadır. Geliştirilmiş sistem ve cihazlar ile yapmış olduğumuz obezite ameliyatı sonrasında hastanın da dikkat etmesi ile kısa zamanda sağlıklı bir bedene kavuşmak mümkündür.

Obezite ameliyatı hakkında detaylı bilgi ve fiyat almak için bizimle WhatsApp üzerinden ya da aşağıdaki iletişim formunu doldurarak iletişime geçebilirsiniz.


Adınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Soyadınız
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Telefonunuz (ülke kodu ile)
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!
Mesajınızı yazın...
Alan gereklidir!
Alan gereklidir!

İçeriği beğendiniz mi? Lütfen oy verin!
0/50 ratings

2 Yorum

  1. Orhan Gürcan
  2. Sevgi Mataracı

Bir yorum bırakın...

× Kampanyalar Hakkında Bilgi Alın!